Kilise saldırısında yeni ayrıntılar – Son Dakika Türkiye Haberleri


SALDIRIDA YENİ AYRINTILAR

Operasyona ve şüphelilere ait yeni bilgiler ortaya çıktı. Gözaltına alınanların Tacikistan, Rusya ve Türkiye vatandaşı oldukları belirlendi.

150 kişilik özel bir ekip tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında önce şüphelilerin araçları tespit edildi.

Aracın yol güzergahını takip eden ekipler, şüphelilerin Başakşehir Güvercintepe Mahallesi’ne gittiğini belirledi.

GÖZALTI SAYISI YÜKSELDİ

Burada tespit ettikleri adreslerin yakınlarında kar maskelerini de bulan ekipler adreslere operasyon yaptı. Operasyonlarda saldırıyı gerçekleştiren Tacikistan uyruklu A.K. ile Rusya uyruklu D.T. ile birlikte saldırıyla ilgisi olduğu tespit edilen 51 kişi gözaltına alındı.

23’Ü SINIR DIŞI EDİLECEK

Şüphelilerden 23’ü sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezine teslim edilirken 28 şüphelinin ise emniyetteki işlemleri sürüyor.

Şüphelilerin ifadelerinin alınmasına da başlandığı öğrenildi.

Kilise saldırısında yeni ayrıntılar - 4

SİLAH TUTUKLUK YAPINCA KORKUP KAÇTILAR

Öte yandan şüphelilerin olayda kullandığı aracın 1 yıl önce Polonya’dan Türkiye’ye getirildiği, aracın bu süre içerisinde hiç trafiğe çıkmadığı, olay günü şüpheliler tarafından kullanıldığı belirlendi.

Aracı getiren kişinin ise 2 gün kaldıktan sonra geri döndüğü öğrenildi. Ayrıca olay günü saldırıyı gerçekleştiren şüphelilerden A.K.’nin silahının tutukluk yapması sonucu, şüphelilerin panik yapıp kaçtığı ortaya çıktı.

POLONYA BAŞKONSOLOSU DA AYİNDEYDİ

Saldırı anında Polonya’nın İstanbul Başkonsolosu Witold Lesniak’ın da ailesiyle ayinde olduğu öğrenildi.

Kilise saldırısında yeni ayrıntılar - 5

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TAZİYE TELEFONU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kilise rahibi Anton Bulai ve Polonyalı Başkonsolos Lesniak ile bir telefon görüşmesi yaparak taziye ve geçmiş olsun dileklerini iletti.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da saldırıyı ”Sadece camiler değil, kiliseler, diğer sinagoglar her zaman dokunulmazdır bizim inancımıza göre.” sözleriyle kınadı.

Çevredeki güvenlik kamerası kayıtları da inceleniyor. Saldırının arka planı, zanlıların yardım alıp almadığı araştırılıyor. Saldırıyla ilgili bir başsavcıvekili ve iki cumhuriyet savcısı görevlendirildi.

İSTANBUL LATİN KATOLİK KİLİSESİ HAVARİSEL REİSİ PALINURO’DAN AÇIKLAMA

İstanbul Latin Katolik Kilisesi Havarisel Reisi Massimiliano Palinuro, saldırıyla ilgili yazılı açıklama yayımladı.

”TÜM KOLLUK KUVVETLERİNE MİNNETTARLIĞIMIZI İFADE EDİYORUZ”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“28 Ocak 2024 tarihinde episkoposluğumuza bağlı olan Büyükdere Meryem’in Doğuşu Katolik Kilisesi’nde meydana gelen elim saldırıdan sonra 12 saat gibi kısa bir süre içerisinde olayın faillerini ve bağlantılı oldukları kişileri yakalama başarısını gösteren, başta İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya olmak üzere tüm kolluk kuvvetlerine minnettarlığımızı ifade ediyoruz. Bu vesile ile İstanbul’daki Katolik cemaatlerinin kiliselerinde ibadetleri süresince güvenlik önlemlerinin artırılması ve sıkılaştırılması hususunda sizlerin yoğun desteğine ihtiyaç duyduğumuzu beyan ederiz. Asırlar boyunca tüm dinlerin kardeşçe yaşadığı İstanbulumuzda bu karşılıklı sevgi ve saygı ikliminin devam edebilmesi için gösterdiğiniz çaba için müteşekkiriz.

Kilise saldırısında yeni ayrıntılar - 6

”ÜLKEMİZİ VE İNSANLARIMIZI ÇOK SEVİYORUZ”

İstanbul’daki yaşayan Katolikler olarak ülkemiz insanlarının samimi kardeş sevgisini, vicdanını ve misafirperverliğini biliyoruz. Ülkemizi ve insanlarımızı çok seviyoruz. Terör eylemi aracılığıyla dehşet dalgası yaydığını sanarak kiliselere kendimizi kapatıp kapılarımızı içeriden kilitleyeceğimizi düşünen kişi ve grupların bunu başaramayacaklarını belirtmek isteriz.”

Bu arada saldırının gerçekleştiği kilisenin kapısına ise bugün Türk bayrağı asıldığı görüldü.

Kilise saldırısında yeni ayrıntılar - 7

SALDIRGANLARDAN YENİ GÖRÜNTÜ

Öte yandan silahlı saldırı öncesi iki saldırganın kilisenin kapısından girdiği anlara ait görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde zanlıların saldırıda hayatını kaybeden Tuncer Cihan’a kapıyı açtığı görülüyor.

Kilise saldırısında yeni ayrıntılar - 8

”SALDIRGANLARIN KAPIYI AÇIP İÇERİ ALDIKLARI KİŞİ O GÜNKÜ KURBAN”

Saldırıyı anlatan kilisenin avukatı Afşin Hatipoğlu, “Ayin devam ederken iki saldırgan kamuflajlı bir şekilde bu antreye geliyorlar. Ve kapıyı açıp içeriyi kontrol ediyorlar. Tam girmeye karar verdikleri anda başka bir kişi daha geliyor ve o kişiye kapıyı açıyorlar ayine girsin diye. Kapıyı açıp içeri aldıkları kişi o günkü kurban aslında. Onlar ayini bastıklarında önce rahmetliyi burada ne yazık ki katlediyorlar.” dedi.

SANTA MARIA KİLİSESİ NEREDE?

Saldınının gerçekleştiği kilisenin köklü bir geçmişi var. Meryem Ana Doğuş Kilisesi veya Santa Maria İtalyan Latin Katolik Kilisesi (İtalyanca: Convento Nativita della B.V. Maria di Büyükdere) İstanbul’un Sarıyer ilçesi, Büyükdere semtinde bulunmaktadır.

İstanbul Boğazı’nda bulunan tek Latin Katolik Kilisesi’dir. İnşaatına 1864 yıllarında başlanmış ve 1866 yılında ibadete açılmıştır. Mimar Gaspare Fossati tarafından Neoklasik tarzda, iki katlı ve bazilika planlı bir kilise olarak tasarlanmıştır.


NTV’yi sosyal medyadan takip edinSource link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*