El ele verirse Konya yapar

[ad_1]

Konya Büyükşehir Belediyesi, Hatay’da konteyner kent kurmak için belirlediği noktada altyapı çalışmalarını başlattı. Başkan Altay, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası, ilçe belediyeleriyle birlikte AFAD koordinesinde Hatay’da iki farklı bölgeye konteyner kent kuracaklarını belirterek, “Deprem bölgesinde yaraları sarmak için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi. Sanayi Odası Başkanı Büyükeğen ise, “Kurulacak olan konteyner mahallemizden bin 400 aile yararlanabilecek.” dedi.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 10 ili etkileyen büyük depremin ardından Konya Büyükşehir Belediyesi her alanda yardımlarını sürdürmeye devam ediyor. Hatay’da, Konya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde konteyner mahalle kurulacak. Konya Ticaret Odası, Sanayi Odası, Ticaret Borsası, ilçe belediyeleri ve AFAD koordinesinde yapılacak olan konteyner mahallenin çalışmalarına başlandı.

hatay-konteyner-3.jpg

“KONYA İLK GÜNDEN BU YANA HATAY’IN YANINDA”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, asrın felaketinde Konya’daki belediyeler, sivil toplum kuruluşları, odalar, iş insanları ve tüm yardımseverler olarak topyeykün halde ilk günden itibaren Hatay’ın yanında olduklarını söyledi. Konya Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin bölgede enkaz altında kalan vatandaşların kurtarılması için 9’uncu günde de insanüstü bir gayret gösterdiklerini kaydeden Başkan Altay, çalışmaları 721 araç, 2.667 personelle sürdürdüklerini ifade etti.

konteyner-kent-5.jpg

Bir taraftan da çöken altyapının yenilenmesini, lojistik hizmetinin sağlanmasını ve bölgeye gönderilen yardımların koordinasyonunu gerçekleştirdiklerini kaydeden Başkan Altay, “Tüm bunlarla birlikte şimdi de Hatay’da iki farklı bölgede depremzede vatandaşlarımızın barınma ihtiyacına katkı sağlamak için kolları sıvadık. Büyükşehir Belediyemiz, Ticaret Odamız, Sanayi Odamız, Ticaret Borsamız ve ilçe belediyelerimizle ortaklaşa, AFAD koordinasyonunda bölgede konteyner kentler kuracağız inşallah. Belirlediğimiz ilk noktada KOSKİ ekiplerimiz altyapı çalışmalarına hızlıca başladı. Altyapıdan sonra kısa sürede üst yapı çalışmalarını da tamamlayarak bu soğuk kış aylarında depremzedelerimizin barınma ihtiyacını gidermeyi arzu ediyoruz” diye konuştu. Konya olarak Hatay için seferber olduklarının altını çizen Başkan Altay, “Konya olarak deprem bölgesinde yaraları sarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Projeye katkı veren tüm odalarımıza ve belediyelerimize canı gönülden teşekkür ederim. Allah’ın izniyle el ele verdiğimiz sürece üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şey yok” açıklamalarını yaptı.

mustafa-buyukegen.jpeg

‘BİN 400 AİLE YARARLANABİLECEK’

Yapılacak olan konteyner mahalleden bin 400 ailenin yararlanabileceğini belirten Konya Sanayi Odası Başkanı Mustafa Büyükeğen, “10 ilimizde yaşanan büyük depremin ardından bölgedeki vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için elimizden geleni yapıyoruz. Büyükşehir Belediyemiz öncülüğünde Hatay’da depremzede vatandaşlarımız için bir konteyner mahalle kurulacak. Bu mahallenin toplam alanı 110 bin metrekare olacak. Yaklaşık olarak bin konteyner yer alacak. Bu alandan bin 400 aile yararlanabilecek. Konteynerlerin içerisinde mutfak, tuvalet ve duş mutlaka bulunacak.

konteyner-kent-1.jpg

Büyükşehir Belediyemiz, AFAD ve 3 odamız ile birlikte hareket ediyoruz. Birlik içerisinde, en kısa sürede bu konteynerleri, depremzedelerimize teslim etmek için çok büyük bir gayret gösteriyoruz. Deprem bölgesine yaptığımız birçok ayni yardımlarımız var. Ayni yardımlarla beraber gıda ürünleri, giyecek, barınma malzemeleri gibi ürünlerimizi deprem bölgemize ulaştırmaya devam ediyoruz. Bu yardımlarımız ihtiyaç olduğu sürece sürekli olarak da devam edecek.” sözlerine yer verdi.

hatay-konteyner-3.jpg

‘SOSYAL ALANLAR DA OLACAK’

Konteyner mahallenin içerisine sosyal alan da oluşturulacağının bilgisini veren Büyükeğen, “Kurulacak olan mahallemizin içerisinde sosyal alanlar da oluşturulacak. İçerisinde okul da yer alacak. Deprem bölgemizde bir konteyner kent oluşturmamızın yanında farklı projelerimiz de olabilir. Ama ilerleyen zamanlarda nasıl bir ihtiyaçla karşılaşacağımızı henüz bilemiyoruz. Oluşacak ihtiyaçlara göre projelerimizi yürütmeye devam edeceğiz. İhtiyaçları karşılamaya her zaman hazırız. Deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın Allah yardımcısı olsun. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Her zaman yanlarındayız.” ifadelerinde bulundu.

• BÜŞRA ERKUŞ / YENİ HABER GAZETESİ

konteyner-kent-3.jpg

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*