Stoklar azaldı, acil bağış çağrısı

[ad_1]

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’ın, ülke genelinde kan stoklarının asgari seviyenin altı olan 35 bin düzeyine düştüğünü belirtmesinin ardından stok alarmı verildi. Yaklaşan Ramazan ayında da bağışlarda düşüş yaşanacağı ön görüldüğünden dolayı, Kızılay Konya Kan Bağış Merkez Müdürü Dr. Kaya Levent, kan bağışı çağırısında bulundu.

Grip salgınlarından dolayı kan bağışının azaldığını söyleyen Kızılay Konya Kan Bağış Merkez Müdürü Dr. Kaya Levent, “Ülkemiz için kan ihtiyacı hiçbir zaman azalmıyor. Hem kış şartlarında hem de her türlü mevsim şartlarında ihtiyaç olan kan her zaman fazla. Covid ve diğer grip salgınlarıyla birlikte azalmış olan kan bağış sayımızı ve stoklarımızı arttırmak adına tüm bağışçılarımızdan destek bekliyoruz. Ekiplerimiz gün içerisinde düzenli olarak çalışmakta. Merkezde Selçuklu Hacı Veyis Cami önünde, Karatay Belediyesi önünde, Zafer yürüyüş yolunda Erbil Koru noktasında, Kampüs içerisinde Gökkuşağı AVM yanında kan alma birimlerimiz var. Bunların haricinde mobil ekiplerimiz ilçelerimiz de dahil olmak üzere çeşitli kamu, kurum, kuruluş, fabrika, iş yeri gibi yerlerde ve halka açık meydanlarda rutin olarak kan bağışı toplama faaliyetlerini devam ettirmekteyiz.” şeklinde konuştu.

kizilay-konya-kan-bagis-merkez-muduru-dr-kaya-levent.jpeg

‘RAMAZAN AYINDA BAĞIŞ ORANI DÜŞÜYOR’

Yaklaşan Ramazan Ayında da bağış sayılarında düşüş yaşandığını belirten Kaya Levent, “Ülke stoklarımız için bağışçılarımızdan daha fazla öz veri göstermelerini bekliyoruz. Düzenli olarak bağışlarına devam etmelerini istiyoruz. Ramazan Ayı öncesinde de zaten bizim stoklarımızı yüksek tutmamız gerekiyor. Ramazan Ayı içerisinde kan bağışı faaliyetlerimiz devam etse de bağışçı oranı daha fazla düşmekte. Bizim amacımız özellikle Ramazan Ayına girmeden stok sayılarımızı istediğimiz seviyeye çıkartmak ve Ramazan Ayında hiçbir hastamızın kan ihtiyacı konusunda sıkıntı çekmemesini sağlamak. Bu yüzden Ramazan Ayına girmeden bağışçılarımızdan kan bağışına daha fazla hassasiyet göstermelerini, daha fazla önem vermelerini bekliyoruz.” dedi.

kan-bagisi-1.jpg

‘İNFLUENZA KAN STOKLARINI ETKİLEDİ’

İnfluenza ve grip salgının artması ile kan stoklarında düşüş yaşandığı belirtilen Türk Kızılay’ının yayımladığı yazıda, “Türkiye’de yılda yaklaşık 3 milyon kan bağışına ihtiyaç duyuluyor. Uzun süre saklanamayan bir tedavi aracı olan kanın, yılın 365 günü alınması, test edilmesi ve hastanelere gönderilmesi gerekiyor. Milletimiz adına Ulusal Kan Bağışı programını yürüten Kızılay’ın günlük stoklarının 100 bin ünite civarında olması gerekiyor. Oysa Covid pandemisinin olumsuz etkisinin ardından yeni bir salgın olan influenza ve grip salgınına eklenen kış koşuları Kızılay’ın kan stoklarını olumsuz etkiliyor. Kanın acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğunu belirten Kızılay, ülke çapında ulusal kan bağışı seferberliği başlatıyor. Kızılay topluma “Kan Dostumuz Olun, Bu Kış Da Umut Olun” diye sesleniyor.” bilgilerine yer verildi.

kan-bagisi-2.jpg

‘SOĞUK HAVA ETKİSİ ORANI DÜŞÜRÜYOR’

Soğuk havanın etkisiyle bağış oranlarının düştüğü belirtilen açıklamada, şunlara da yer verildi; “Türkiye son üç yıldır ilk kez bu kışı koronavirüs pandemisi olmadan geçiriyor ancak grip vakalarında önceki yıllara göre belirgin bir artış yaşanması da kan bağışı duyarlılığında gerilemeye neden oldu. Kızılay etkisini ülke genelinde henüz hissettirmemiş soğuk havalar ve yaklaşan ramazan ayı öncesinde kan stoklarını arttırmak için kan bağışı çağrısında bulundu. Ülke genelinde olağan şartlarda günlük 9 ila 10 bin ünite arası kan bağışı toplanırken, yaşanan grip salgını ve soğuk havaların etkisiyle bu oran düşüş gösterebiliyor. Kızılay, “Kan Dostumuz Olun, Bu Kış Da Umut Olun” sloganı ile “Sen de kan bağışla; 3 kalp sayende atsın, bağışınla yaşasın” kampanyası başlatarak vatandaşları sürekli kan bağışı yapmaya davet etti.”

kan-bagisi-3.jpg

‘EN ÇOK BAĞIŞÇI 20 YAŞINDAKİLERDEN’

Kan bağışının en çok 20’li yaşlardan geldiği açıklanan yazı, şu bilgilerle son buldu; “Ülke genelinde 300’den fazla mobil ve sabit ekip, yaklaşık 4 bin personel ile kan bağış çalışmalarını yürüten Kızılay, 2022 yılında 2.809.763 ünite kanı 2.248.402 bağışçıdan aldı. 1 Ocak-18 Ocak tarihleri arasında ülke genelinde yaklaşık 140 bin ünite kan bağışı yapılırken bu bağışların yaklaşık yüzde 50’sini 26-45 yaş aralığındaki bireyler oluşturuyor. En çok kan bağışı yapan yaş grubu ise 20 yaşındakiler. Kadın kan bağışçısı sayısı tüm bağışçıların yüzde 14’ü seviyesinde bulunurken en çok kan bağışı lise mezunlarından geldi. Onu sırasıyla lisans, ilkokul, ortaokul ve ön lisans mezunları takip ediyor. Kızılay’ın bu 2023 yılındaki kan bağışı hedefi ise 3.040.000 ünite. Kızılay sadece, kendisini sağlıklı ve iyi hisseden, kan bağışı uygunluk şartlarını karşılayan kişilerden bağış kabul ediyor. Kan bağışlamak isteyen vatandaşlar, Kızılay’ın internet sitesinden ve 168 numaralı çağrı merkezinden ve mobil kan bağışı uygulamasından yakınındaki kan merkezini öğrenebilecekleri gibi kendilerine uygun tarih ve saat dilimini seçerek randevu da oluşturabiliyor. En yakın Kızılay Kan Bağışı noktasına gidip, 15 dakikanızı ayırarak kan bağışında bulunabilir, kan dostları arasına katılabilirsiniz.”

• BÜŞRA ERKUŞ / YENİ HABER GAZETESİ

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*